bizimhendek.com
Advert
Advert

Hendek Ziya Gökalp İlköğretim okulu Kızılay kulübünden Kızılay’a kan desteği

Kampanyaya yoğun katılım Hendek Ziya Gökalp İlköğretim okulu Kızılay kulübünün organizasyonu ile düzenlenen “bir damla kan ver bir hayat kurtar” adlı projeyi hayata geçirdiler.

Hendek Ziya Gökalp İlköğretim okulu Kızılay kulübünden Kızılay’a kan desteği
Hendek Ziya Gökalp İlköğretim okulu Kızılay kulübünden Kızılay’a kan desteği
Bu içerik 5216 kez okundu.

Projeyi  Hendek Kızılay derneği, Hendek kaymakamlığı ve Hendek ilçe Milli Eğit,im Müdürlüğü desteklediler. Okul bahçesinde gerçekleşen törene bürokrasi ile birlikte eğitim camiasından öğretmenler, okul velileri ve okul aile birliği eski ve yeni başkanları katılım gösterdiler.

Velilere teşekkür

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Okul bahçesindeki törende okul müdürü Özcan Aslan, okul öğrencileri,kaymakam Mustafa Ayhan birer konuşma yaparak kan verme kampanyasına katılımdan dolayı  öğrenci velilerine teşekkür ettiler.  Bazı okul öğrencileri de Kızılay adlı şiirler okudular.

Kızılay adını ulu önder Atatürk verdi

Törende konuşma yapan okul müdürü Aslan;  Kızılayın savaş alanında yararlanan ya da hastalanan askerlere hiç bir ayırım gözetmeksizin yardım etmek arzusundan doğduğunu ifade ederek, “  1868 tarihinde  hasta Askerlere yardım cemiyeti, 1877 de Osmanlı Hilai Ahmer Cemiyeti,1923 de  Türkiye Hilal Ahmer Cemiyeti ve 1935 de  Türkiye Kızılay Cemiyeti adını aldı ve nihayet 1947 de  Türkiye Kızılay Derneği adını almıştır. Kuruluşa  Kızılay adını büyük önder M.Kemal Atatürk vermiştir” dedi.

Hendek ilçe olmasına rağmen illerle yarıştı ve ilk üçe adını yazdırdı

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen ilçe kaymakamı Mustafa Ayhan, yaptığı konuşmasında; “  bu kampanyayı başlatan  okulumuzu, okulumuz öğrencilerini ve  velilerini tebrik ediyorum. Bu tür projeleri her zaman destekledik desteklemeye de devam edeceğiz.  Hendek Kızılayı olarak geçmiş dönemlerde yapılan kampayalardan alnının akıyla çıkmıştır. Öyleki Hendek Kızılayı olarak  ülke genelindeki 81 vilayet içersinde bir ilçe olmasına rağmen  Pakistan depreminde yaptığı  yardımlar ve orada kurduğu Hendek mahallesi ile ülke çapında ilk üçün arasına girerek adından sözettirmiştir. Bunu Hendek halkı sağlamıştır,sizler sağladınız, sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

Aile birliği başkanları velilerle dirsek temasında

Konuşmaların ardından okulda sınıf içersinde hazırlanan alanda kan veren öğrenci velileri ile görüşen Kaymakam Ayhan’a ilçe milli eğitim müdürü Sabri Doğan, Hendek Kızılay dernek başkanı Sami Bağdatlı, Hendek ilçe emniyet müdürü vekili Bülent Ay,  okul eski aile birliği başkanı M.Yaşar demirel ve yeni okul aile birliği başkanı Kamil Taze eşlik ettiler.

Hendek kan verme konusunda çok duyarlı

Hendek Ziya Gökalp ilköğretim okulu Kızılay kulübünün başlattığı kan verme kampanyasına sakarya tabipler odası başkanı Op.Dr. Dursun Bostancı’da bizzat gelerek destek verdi. Bostancı, Hendek kaymakamı Mustafa Ayhan’a; “ Hendek bizi her zaman bağrına basmıştır. Kan verme konusunda diğer ilçelere nazaran çok daha duyarlıdır. Her geldiğimizde beklemediğimiz bir katılımla karşılaşıyor ve  yüksek sayıda ünite kan topluyoruz. Hendek’in bizim için ayrı bir önemi var” diyerek teşekkürlerini ifade etti.

Protokole ev yemekleri ikram edildi

Okul bahçesinde hazırlanan standda öğrenci velileri tarafından hazırlanan ev yemeklerinden oluşan mönü protokole ikram edildi.  Cuma vaktinin yakınlaşması ile protokol  okuldan ayrılırken Kızılay ekipleri öğrenci velileri ve öğretmenlerden kan almaya devam ettiler.  Sabah saat 10.30 da başlayan kan alımı akşam saat 17.00 ye kadar devam edeceği öğrenildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SAKAL, TAZİYE MESAJI YAYINLADI
SAKAL, TAZİYE MESAJI YAYINLADI
Selman Dede Etkinliği için geri sayım
Selman Dede Etkinliği için geri sayım