bizimhendek.com
Advert
Advert

ÇÜRÜKSULU , MİNİ MÜZESİNİ HALKA AÇIYOR

ÇÜRÜKSULU, HENDEK BELEDİYE BİNASININ MÜZEYE ÇEVRİLMESİ KARŞILIĞINDA EVİNDEKİ TÜM TARİHİ ESERLERİ BURAYA VERİLMESİNİ VASİYET ETTİ.

ÇÜRÜKSULU , MİNİ MÜZESİNİ HALKA AÇIYOR
ÇÜRÜKSULU , MİNİ MÜZESİNİ HALKA AÇIYOR
Bu içerik 4760 kez okundu.

 Çürüksulu  Ata toprağından gelen amcaoğlunu ağırladı

İlçemizin yetiştirmiş olduğu  Hendek Kuvvayi Milliye derneği kurucusu ve onursal başkanı Rüştü Çürüksulu, ata toprağı  Gürcistan Acara özerk cumhuriyetinden gelen  Gogitibze sülalesinden amca oğlu  63 yaşındaki  Dr. Gogi Gogitibze ve Amerikada okuyan  oğlu  Aslan Gogitibze’yi  evinde ağırladı.

Kendisininde Gürcistandan  1893 yıllarında atalarının göç ederek yayıldıklarını ve aradan yıllar geçtikten sonra  amcaoğlu olduğunu öğrendiği  Gogitibze sülalesinin ferdi Dr. Gogi  Gogitibze’yi arayıp bulduğunu ve yakın akrabalarını evinde misafir etmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Kendisine babasından kalan tesbihi amca oğlu Gogi Gogitibze’ye hediye eden Çürüksulu  mini müzesini  gezdirirken hepsi birer sanat eseri olan tarihi eserleri tanıttı.

 

Yeğeni Osman Çürüksulu ve küçük oğlu Kenan Çürüksulu’nunda hazır bulunduğu ziyarette hatıra fotoğrafı çektirerek bu anı ölümsüzleştirdiler.  Ağırlamakla onur duyduğunu ifade eden Çürüksulu,  Gogi Gogitibze2nin emekli cerrah doktor olduğunu, SSCB döneminde  Acaristan bölge milletvekili olarak parlementoda  iki dönem milletvekilliği yaptığını anlattı.

 

 

Merhum amcasının fotoğrafı ile resim çektiren Çürüksulu, amcasının SSCB döneminde sovyet ordusunda general rütbesi ile emekli olduğunu ve 1990 lı yıllarda vefat ettiğini öğrendiğinden üzüntü duyduğunu belirtti.  Amcası aslan Gogitibze’nin fotoğrafı ile  fotoğraf karesine giren Çürüksulu yanında bulunan yeğeni Osman Çürüksulu’ya   kendisinin geçmişten bugüne kadar toplayarak bir müzeye dönüştürdüğü  kolleksiyonunun Hendek Belediye binasının yeni yerine taşınmasının ardından mevcut belediye binasına taşımalarını ve müzeden gelebilecek olan gelirin cami, yetim ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılması yönünde vasiyette bulundu.  AHMET ÇİLECİ HENDEK AA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SAKAL, TAZİYE MESAJI YAYINLADI
SAKAL, TAZİYE MESAJI YAYINLADI
Selman Dede Etkinliği için geri sayım
Selman Dede Etkinliği için geri sayım