CHP’nin Hendek Kongresi de 2 Aralık’ta
ULUSLAR ARASI KARATE TURNUVASINDAN HABER VAR
Şampiyonlarımızı bağrımıza bastık
Geleceğin Şampiyonlarını Yetiştiriyoruz
Bu haber 05 Aralık 2016, Pazartesi 11:53 tarihinde eklendi. 221 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI

CHP Hendek Kadın Kolları Başkanı NevinKuru Şeşen Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Tanınmasının 82.yılı nedeniyle basın açıklaması yaptı.
TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI  

       Cumhuriyetimizin yükselişi kadın ve erkeğin eşit koşullarda toplumsal hayata katılmasıyla aydınlanacaktır.Ülkemizde  birçok gelişmiş ülkeden önce kadınına seçme, seçilme hakkı kazandırıldığını belirten N.Kuru Şeşen,başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu karara imza atan TBMM üyelerini rahmet ve minnetle anıyoruz,dedi.

       5 Aralık 1934 tarihinde TBMM’de yapılan yasa değişikliği ile kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanındığını vurgulayan Nevin Kuru Şeşen, Fransa’ da 1944, İtalya’ da 1948, İsviçre’ de 1972’ de kadınlara seçme ve seçilme hakları tanındığını belirtti.

       Kadın, toplumun yaşamını şekillendiren en önemli yapı taşıdır.Kadınlarımız geçmiş yüzyıllardan günümüze kadar üzerine düşen

Bütün görevleri üstün başarıyla yerine getirmiştir.

       Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlar maalesef toplumsal yaşamda yeterince temsil edilemiyorlar.1935 yılında TBMM’de kadın milletvekili oranımız %5 iken,bugün ancak %14’ler seviyesindedir.yalnız bu oran bile ülkemizde sosyal,kültürel,ekonomik ve siyasi kapıların, kadınlara yeteri kadar açılmadığını gösteriyor. 

       Kadınlarımızın hak ettikleri değerlere ulaşabilmesi dileklerimle,

Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 82.yılını kutluyorum.

 

                   Nevin Kuru ŞEŞEN

           CHP HENDEK KADIN KOLLARI BAŞKANI

ETİKETLER :
Diğer Haberler

 mesalegrup