bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI

CHP Hendek Kadın Kolları Başkanı NevinKuru Şeşen Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Tanınmasının 82.yılı nedeniyle basın açıklaması yaptı.

TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI
TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI
Bu içerik 376 kez okundu.

 

       Cumhuriyetimizin yükselişi kadın ve erkeğin eşit koşullarda toplumsal hayata katılmasıyla aydınlanacaktır.Ülkemizde  birçok gelişmiş ülkeden önce kadınına seçme, seçilme hakkı kazandırıldığını belirten N.Kuru Şeşen,başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu karara imza atan TBMM üyelerini rahmet ve minnetle anıyoruz,dedi.

       5 Aralık 1934 tarihinde TBMM’de yapılan yasa değişikliği ile kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanındığını vurgulayan Nevin Kuru Şeşen, Fransa’ da 1944, İtalya’ da 1948, İsviçre’ de 1972’ de kadınlara seçme ve seçilme hakları tanındığını belirtti.

       Kadın, toplumun yaşamını şekillendiren en önemli yapı taşıdır.Kadınlarımız geçmiş yüzyıllardan günümüze kadar üzerine düşen

Bütün görevleri üstün başarıyla yerine getirmiştir.

       Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlar maalesef toplumsal yaşamda yeterince temsil edilemiyorlar.1935 yılında TBMM’de kadın milletvekili oranımız %5 iken,bugün ancak %14’ler seviyesindedir.yalnız bu oran bile ülkemizde sosyal,kültürel,ekonomik ve siyasi kapıların, kadınlara yeteri kadar açılmadığını gösteriyor. 

       Kadınlarımızın hak ettikleri değerlere ulaşabilmesi dileklerimle,

Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 82.yılını kutluyorum.

 

                   Nevin Kuru ŞEŞEN

           CHP HENDEK KADIN KOLLARI BAŞKANI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
T.İ.M. 29 Haziran'da sinemalarda
T.İ.M. 29 Haziran'da sinemalarda
“ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ POTANSİYELİ GENÇ NÜFUSTUR”
“ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ POTANSİYELİ GENÇ NÜFUSTUR”