bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

MHP’li Bahadır: BELEDİYE BİZİM

Hendek menfaatine olan kararları desteklediklerini ifade eden Hüdaverdi Bahadır, “Yıkıcı muhalefetten yana değiliz. Yarını düşünüyoruz. MHP yapılan hizmetlerde paydaştır” dedi

MHP’li Bahadır: BELEDİYE BİZİM
MHP’li Bahadır: BELEDİYE BİZİM
Bu içerik 1472 kez okundu.

Serkan KÖSE yazdı

Milliyetçi Hareket Partisi'nden Hüdaverdi Bahadır ile söyleştik. Kendisi Büyükşehir ve Hendek Belediyesi Meclis üyesi, aynı zamanda MHP Grup sözcüsüdür. Haliyle meclisteki çalışmaları değerlendirdik. Zaman zaman belli çevrelerce eleştirilen muhalefet tarzı ve partisinin Hendek'te 2019 hedefi üzerine söyleyecekleri vardı şüphesiz…

Önce hakkında ileri sürülen suçlamalarla başlayalım istiyorum, “Hüdaverdi Bahadır, kendisine ait taş ocağının yolunu asfalt mı yaptırdı?”

   -Bu yol, bana özel bir yol değil. Bakacak Mahallesi grup yoludur. Çamlıca, Bakacak ve Kızanlık mahalleleri istifade ediyor. Kaldı ki, bu yol güzergahında iki de taş ocağı faaliyet gösteriyor. Bölgede yaşayan vatandaşların talepleri doğrultusunda bu yolun asfaltlanmasına vesile olduysak ne mutlu bize.

Tuvenan malzeme işi nedir, belediye sizden malzeme mi satın alıyor?

   -Belediye ile firmamın alışverişi yoktur. Hendek Belediyesi'ne firmamın bir tane fatura kesmişliği de yoktur. Zaten siyasete girdiğimde, seçimi kazansak da kaybetsek de belediye ile ticari ilişki içerisine girmeyeceğimin kararını vermiştim. Parayla çok işi olan biri değilim. Hele ki, siyaseti kullanarak ticaret yapmak ahlaken etik değil ve bana göre bir işte değil. Aksine ticari kazancı hiçe saydığımız bile oluyor. Örneğin; Yeni hastane yoluyla ilgili, başlattığım inşaat vardı. Ruhsat, kazı her şey bitmiş. Yolun geçeceği yere denk geldi. Ticari olarak düşünmeden bu yeri belediyeye verdim. 

Yardım ettiğiniz için eleştirildiğiniz Çakallık'taki yeni yolun son durumu nedir?

   -Meclis üyesi seçildiğimiz dönemde köprü ve yol hadisesi hep gündemdeydi. Biz de dilimiz döndüğü, gücümüz yettiği nispetinde buranın yapılmasının aciliyeti üzerinde durduk. Nihayetinde Karayolları tarafından köprü yapımı ve istimlak yoluyla yeni bir yol açılması gündeme geldi. Büyükşehir ve Hendek Belediyesi yolu yapacaktı. İşin hızlanması noktasında biz de 3 ayrı firma birlikte Hendek Belediyesi ile işbirliği yaptık. Yolun dolgu işlemi tamamlandı, şuan stabilize olarak hizmet veriyor. Mahallemle ya da civarı ile ilgili ihtiyaç duyulduğunda hiçbir bedel gözetmeksizin malzeme desteği veriyorum. Belediye de talep etse bedelsiz veriyorum. Talep edildiğinde tüm mahallelere de imkanlarımız ölçüsünde, gerek araç gereç, gerekse malzeme konusunda bedelsiz yardıma çalışıyoruz.

Bazı çevreler ısrarla MHP'nin mecliste yeteri kadar muhalefet etmediğini savunuyor, ne diyorsunuz?

   -Hendek Belediyesi, iktidarı ve muhalefeti ile hepimizin. Yıkıcı muhalefet etmemiz sanırım bizim seçmenimizi de memnun etmez. Hendek menfaatine olacak kararları destekliyoruz. Yol yapılacaksa, buna hayır demiyoruz. Makine parkı büyütülecekse buna karşı çıkmıyoruz. Örneğin önümüz kış. 70'in üzerinde köy, mahalle oldu. Bunlara hizmet gidecek. Düşünün makine yok ya da yetersiz. Kiralama olacak. Bu da belediye bütçesinin heba olması demektir. Biz bu konularda evet diyoruz.

MHP Grubu olarak mecliste her şeye evet mi diyorsunuz?

    -Elbette eleştirdiğimiz, karşı çıktımız konular var. Bunların başında HİMPAŞ geliyor. Bu yapı bize açılmadığı sürece, orada yapılan işler doğru da olsa tatminkâr değiliz. Bu yapı şeffaf olarak bize açılmadığı sürece bu konuda uzlaşmacı olmamız mümkün değil.  Yine taşınmazların satışı konusu var. Bu konuda da tavrımız nettir. Zaten buna karşı durmamız hem partimizin hem de bizim üzerimize düşen muhalefet görevidir.

Mesela su zammına da karşı çıktınız, bir de dava süreci vardı değil mi?

   -Belediye meclisi ile SASKİ arasında 22 Ocak 2015'te bir protokol imzalandı. Buna göre suyun birim fiyatı, KDV ve atık su bedeli dahil 0.58 kuruş olarak belirlendi. Ancak 2016'da SASKİ tarifeyi iki kat arttırdı. Suyun birim fiyatı 1.19 kuruş oldu. Meclis kürsüsünden itiraz ettim. Büyükşehir'e, SASKİ'ye ve Hendek Kaymakamlığı'na itirazda bulunduk. Çamlıca Mahallesi'nden vatandaşlarda imzaladı bu itirazı. Buna karşılık Büyükşehir Belediyesi'nin Kasım 2016 toplantısında, mahkeme kararı gösterilerek itirazımız hükümsüz sayıldı. Mahkemenin 20 Ağustos 2016 tarihli kararına göre, belde belediyeler en düşük abonenin yüzde 50'sini öder. Bu hükme göre, SASKİ'nin zammı yerinde sayıldı. Yine bu karara göre, itiraz ve dava talep tarihimiz göz önüne alınarak soruşturmaya yer olmadığı yönünde karar verildi. Biz de madem öyle, kanunu şimdi uygulayın dedik. Yani en düşük abone 1.50 kuruş ise Çamlıca Mahallesi 0.75 kuruş olması gerekir. Madem kanuna göre iş yapılıyor neden 0.80 kuruş.

Peki, siz de inşaat yapıyorsunuz. Şerefiye bedeliyle vatandaşa zulüm mü ediyor belediye?

 

    -Şerefiye bedeli, bu işten ticari kazancı olanları ilgilendiren bir durumdur.  Hendek'te bu işi yapan müteahhitler uygulamadan rahatsız değilse ki, söylemler bu yönde. O zaman sorun yok. Çünkü normalde bir vatandaş kendisine oturacak ev yapıyorsa bundan şerefiye bedeli alınmıyor. En azından bizim bildiğimiz bu. Bir vatandaş, çoluk çocuğuna oturacak bina yapıyorsa ve belediye de bundan şerefiye bedeli istiyorsa bu olmaz. Emsal varsa getirsinler, takipçisi olalım. Ancak işin içinde müteahhit varsa ve kazanç varsa belediye niye kazanmasın. Bu belediye kimin, bu belediye Hendek halkı olarak hepimizin.

 

Bir meclis üyeniz, partiniz tarafından bir yıl uzaklaştırıldı. Meclis üyeleri olarak parti teşkilatı ile ilişkileriniz nasıl?

    -MHP Meclis Grubu olarak parti teşkilatımız ile uyumlu çalışılıyoruz. İstişare ediyor, ortak karar alıyoruz. Mecliste ele alınacak gündem maddelerini değerlendirmek için mutlaka ilçe başkanımız idaresinde toplanıyoruz. Hendek menfaatine olacak şekilde burada alınan grup kararı geçerlidir ki, mecliste de bu kararı konuşur ve savunuruz. Hendek halkına karşı sorumluluğumuz var. Bu bilinçle hareket ediyoruz. Halkımız müsterih olsun. Hesabını veremeyeceğimiz hiçbir karara da imza atmayız.

VE SÖYLEŞİDEN DİĞER SATIR BAŞLARI

Büyükşehir ile Hendek Belediyesi koordineli halde çalışması gerekirken, gözlemim o dur ki; Hendek yeterli hizmeti alamıyor. Sanki farklı partilerin belediyeleri gibi bir durum var.

***

Takip ettiğimiz projelerde, yolundan tutun makina parkına kadar MHP yapılan hizmetlerde paydaştır. Muhalefette yapıcı olmamız Hendek'e hizmet olarak yansıyor.

***

MHP bana göre güç kazanıyor. 15 Temmuz sonrası Genel Başkanımızın izlediği yol ve almış olduğu kararlar, devletimiz için yapılması gerekenlerdir. Ülkemizin birliği olmazsa olmazımızdır.

***

Parti olarak çizgimiz bellidir. Yerelde biz de bunu sürdürüyoruz. MHP'nin bu süreçte oy kaybettiği düşüncesine katılmıyorum, aksine oy potansiyelimizin arttığını düşünüyorum.

***

Turgut Babaoğlu adayımızdı ve bizde meclis üyeleriyiz. Biz bir aileyiz. Aile içinde nefis olmaz. Ekip olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. MHP'yi Hendek'te iktidar yapacağız.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İYİ PARTİDE YAPRAK DÖKÜMÜ
İYİ PARTİDE YAPRAK DÖKÜMÜ
KUZEYLİ İNŞAATIN DÜZENLEDİĞİ İFTAR SOFRASI PROGRAMINA YOĞUN KATILIM
KUZEYLİ İNŞAATIN DÜZENLEDİĞİ İFTAR SOFRASI PROGRAMINA YOĞUN KATILIM