bizimhendek.com
Advert
Advert

ENKAZ DEVRALDIK ENKAZ ALTINDA KALMADIK

TIKANAN İLÇE EKONOMİSİNE DERMAN KOOPERATİF OLDU 76.000 nüfusun yaşadığı ilçemizde odaya kayıtlı yaklaşık 1300 esnaf ve şoförler odasına kayıtlı yaklaşık 600 civarında mükellef mevcut. Ülke ekonomisi üzerinde küresel güçlerin açmaya çalıştıkları gedik ve uğraşlar hepimizin malumu. Böylesi bir ortamda reel ekonomiye baktığımızda bir tıkanma söz konusu.

ENKAZ DEVRALDIK ENKAZ ALTINDA KALMADIK
ENKAZ DEVRALDIK ENKAZ ALTINDA KALMADIK
Bu içerik 664 kez okundu.

   

Ülkemiz 15 Temmuz  başarısız Darbe Girişiminin ardından  çok şeylere gebe. Bunun arkasında yatan yegane güç’de küresel güçlerin ülkemiz üzerinde oynamaya çalıştıkları oyunlardan ibaret. Ancak ne olursa olsun ülkemiz bu güçlükleri de aşacak güçte olduğu hatırdan çıkarılmamalıdır.

   5 yıl vadeli faizsiz 30 bin lira kredilerden en çok faydalanan ilçemiz esnafı oldu

    2014 genel seçimlerinin ardından hükümet esnafa yönelik bir düzenleme yaparak 30.000 Tl fazisiz kredi vereceğini açıklamış ve bunu uygulamaya koymuştu. Doğal olarak verilen bu para bu ülkenin parası, yanı bu parada doğmamış yetimin hakkı var. Verilen bu paraların geri dönüşümlerinde yaşanabilecek aksaklıkları hesaba katan hükümet bu krediyi alacak olanlar hakkında programını revize etti ve beş yıl vadeli kredilerin 500 tl olan aylık geri ödemelerini daha kısa zamana çekerek aylık ödeme limitlerini yükseltti. İlk aşamada Sakarya genelindeki halk bankası şubeleri içerisinde bu krediyi en çok dağıtan yer Hendek ilçemiz oldu.

    Enkaz devraldık ancak enkaz altında kalmadık

    Gazetemizi ziyaret eden Hendek Esnaf ve Kefalet Kooperatifi başkanı Mehmet Demirel’e ilçe ekonomisi ve dağıtılan krediler ile ilgili bilgilendirme yönünde  açıklama yapmasını istedik . Demirel; “ Hendek Esnaf Kefalet Kooperatifini  iflas ettiği, bırakınız kredi dağıtmayı kredi çeken mükelleflerimizin kooperatif hesabına kesilen kesintilerin mükelleflere ödeyemediği bir süreç de kooperatif başkanı seçildim. Bir yanda vergi dairesine olan borçlar diğer yandan personel giderleri ve SGK ödemeleri yapılamamakta var olan kooperatif borçlarımız katmerlenerek büyümekteydi. Genel kurulda durumu üyelerimize anlatarak kurtuluşun ilçemiz orta cami bitişiğindeki kooperatif binasının satılarak yapılandırmadan istifade etmeyi ve borcumuzun büyümesinin önüne geçilmesinin mümkün olacağı fikrini anlattım. Genel kurul üyelerimizin bu fikrimize sıcak bakmaları neticesinde vakit geçirmeden satışı gerçekleştirdik ve bugün itibarı ile kooperatifimiz borçlarını ödedi. Çok çile çektiğimiz bu süreçlerin biteceğine bizler inandık kurul üyelerimizde bizlere inandılar ve nihayetinde kazanan kooperatif oldu, üyelerimiz oldu , Hendek oldu” dedi.

   2015’te 5 milyon, 2016’da 17 milyon, toplamda 23 milyon plasman dağıttık

   Bugün itibarıyla toplamda 291 kişiye 23 milyon tl  plasman dağıttık. Ülke genelindeki kooperatif çalışmalarına bakıldığında görülecektir ki kısa süre içerisinde ( iki yıl) dağıttığı plasmanla ülke sıralamasında ilk’e girdik.  Hedefimiz 2017 yılı içerisinde 20 milyon daha plasman dağıtarak hem ilçe esnafımzın yaşadığı ekonomik krizi aşmaları noktasında kendilerine destek olmak hemde  sekizinci sınıf kooperatiften ikinci sıraya gelmektir. Şuan itibarıyle kooperatifimiz üçüncü sınıf katogorisindedir ve kişi başına dağıtabildiğimiz yasal ölçek 100 bin liradır. İkinci sınıf katogorisine geçtiğimizde kişi başına dağıtabileceğimiz plasman 150 bin lira olacaktır.

     Hedefimiz 2017’de 20 milyon daha plasman dağıtmak

    Dağıttığımız kredilerin açılımını izah edecek olursak kooperatif olarak 2015 yılı içerisinde 5 milyon tl, 2016 yılı içerisinde  geri dönüşümden gelen plasmanlarla birlikte 17.300.000 tl dağıtmış bulunuyoruz. 2017 yılında hedefimiz 20 milyon tl dağıtmak olacak.” Dedi.

   Ben işimi yaparım, dedikodulara ayıracak vaktim yok!

   Kooperatif başkanı Mehmet Demirel’e sosyal medyada çokça yazılan iddia ve ithamları  dile getirerek  bunlara bir cevabı olup olmayacağı sorusunu yönelttiğimizde mütevaziliği elden bırakmayan başkan Demirel; “  dedikodulara en güzel cevap icraatlerimizdir.  Ben başkan olarak önce genel kurul üyelerime karşı sorumluyum ve bu sorumluluğumun bilinci ile hareket ediyorum. Yasal olarak benim kooperatifimizden kredi çekenlerin isimlerini açıklamak gibi bir yetkimde yok keyfiyetimde” diyerek dedikodulara, iddia ve ithamlara ayıracak vaktinin olmadığını belirtti.  AHMET ÇİLECİ-HENDEK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SAKAL, TAZİYE MESAJI YAYINLADI
SAKAL, TAZİYE MESAJI YAYINLADI
MHP ADAYI KABA, DEPREM’E DİKKAT ÇEKTİ
MHP ADAYI KABA, DEPREM’E DİKKAT ÇEKTİ