bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

ERCAN CAMİSİNİN 20 YILLIK İSMİ DEĞİŞTİRİLDİ

Mehmet Ercan Camisinin isim değişikliğinin perde arkası Yıllar 1995 yılını gösterirken yeni yeni yerleşime açılan Yenimahalle bölgesinde ibadethane ihtiyacı hasıl olur. Mahalle sakinleri aralarında el birliği yaparlar ve dernekleşirler.

ERCAN CAMİSİNİN 20 YILLIK  İSMİ DEĞİŞTİRİLDİ
ERCAN CAMİSİNİN 20 YILLIK  İSMİ DEĞİŞTİRİLDİ
Bu içerik 2803 kez okundu.

   

Tütün tarlalarından konut alanına

    O dönemlerde gözün alabildiğine tütün tarlası olan bölgede dernek cami yeri arar bulur ve o bölgede farklı bir paftada bulunan 500 m2 nin üzerindeki bir arsasını  dönemin Sakarya Milletvekili, Hendeğin yetiştirdiği ve tüm ilçe halkının gönlünde dürüstlüğü ile yer tutan Av. Nevzat Ercan, cami derneğine verir. Dernek, cami inşaatına başlar.  Kendisi bir isim verilmesi noktasında hiçbir istekte ve telkinde bulunmamasına rağmen  dernek yönetimi  hem ilçemizin yetiştirdiği değerli siyaset adamı hem de dönemin milletvekili ve bakanı olması hasebi ile Nevzat Ercan’ın babasının ismi ( Mehmet Ercan Camisi) verilir. Cami 1995 yılında ibadete bu isim altında açılır.

      20 yıl sonra isim değiştirildi

    1995 yılından 2015 yılına kadar geçen süre zarfında hiçbir ikilem yaşanmaz. Ancak 2015 yılında mahalle muhtarlığınca  Hendek kaymakamlığına bir dilekçe verilir. Kaymakam İdris Akbıyık, konunun incelenmesi adına Hendek Müftülüğüne yazı yazar. Hendek müftülüğünce komisyon başkanı olarak Hendek müftüsü Abdurrahman Şahin,  Dernek üyesi vasfı ile de  mahalle muhtarı İsmet İskefiyeli ile birlikte caminin hocası ve müezzininden komisyon oluşturulur. 

    Usulde hata yok peki ya esasta?

     Bu esnada konu Ankara’ya taşınır. Ankara’dan gelen cevabı yazı Sakarya il müftülüğüne ulaşır. İl müftülüğü de Hendek ilçe müftülüğüne konuyla ilgili olarak çalışma yapılmasını ve hazırlanan raporun kendilerine ulaştırılması istenir.  Hendek müftülüğünce görevlendirilen kişi tarafından caminin isim değişikliğinin cami cemaatini böleceği, dolaylı olarak nifak doğacağı yönünde rapor hazırlanır Sakarya İl müftülüğüne gönderilir. Konu il müftülüğünce  Ankara Diyanet işleri Başkanlığına iletilir ve  Ankara’dan gelen cevabi yazıda isim değişikliğinin yapılmasında usulen bir hukuksuzluğun bulunmadığı yönünde görüş belirtilir ve bunun üzerine dernek yönetimi toplanarak caminin isim değişikliğini gerçekleştirildi.  

ANEKTOD: Konu camiden açılmışken geçmişi hatırladım. İlçemizin yetiştirdiği değerli ilahiyatçı  ve vaiz Ekrem Güler hocamızı 2008 yılının Şubatında bir kış günü kalp krizi sonucu aramızdan ayrılmıştı. Merhumun vefatının ardından Hendek Müftülüğü bahçesinde bulunan Yeni Caminin adı  Hoca Ekrem Güler olarak değiştirilmesi kararı alınmış, bu karar dönemin Diyanet işleri Başkanı Ali Bardakoğlu tarafından  Hendek Belediyesi Sosyal tesisleri Bayraktepe’de düzenlenen bir programda  Hendek halkına müjdelenmiş ve caminin adının Hoca Ekrem Güler camisi olduğu en yetkili ağız tarafından açıklanmıştı.  Bugün gelinen noktada ise söylemler sadece sözde kalmış ve caminin adı Yeni cami olarak devam ediyor.    AHMET ÇİLECİ-HENDEK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
T.İ.M. 29 Haziran'da sinemalarda
T.İ.M. 29 Haziran'da sinemalarda
“ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ POTANSİYELİ GENÇ NÜFUSTUR”
“ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ POTANSİYELİ GENÇ NÜFUSTUR”