Açığa alınan 49 personel içinde Hendek’ten de isimler var
Demirel ve Koçları üzen ölüm: Yeni doğum yapmıştı
MHP’li Babaoğlu bakın nereye gitmiş!
KYK’dan mehteranlı yılsonu sergisi
Bu haber 07 Ocak 2017, Cumartesi 16:07 tarihinde eklendi. 2017 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Muhtar İskefiyeli: Pantolonunun düğmesini ilikleyemeyen siyasetçiler bizi eleştiriyor...!

TOPLANTIDA A'DAN Z'YE YAŞANANLAR Muhtar İskefiyeli'den siyasetçilere ağır itham. Yeni Mahalle M. Ercan camii dernek üye 25 kişi dernek binasında öğlen namazının ardından mahalle muhtarı İsmet İskefiyeli başkanlığında toplandı.
    Muhtar İskefiyeli: Pantolonunun düğmesini ilikleyemeyen siyasetçiler bizi eleştiriyor...!

       Muhtar İskefiyeli süreci anlattı

      Muhtar İskefiyeli, konuşmasına “ ben şu anda eski dernek başkanı olarak konuşuyorum. Süreci anlatıp dernek üyelerimize de söz vereceğim lütfen dikkatlice dinleyelim diyerek konuşmasına başladı. İskefiyeli; “ Toplantının ana konusunun camide yapılan isim değişikliği ile ilgilidir. Ben 1991 yılında Yeni mahallede ikamet etmeye başladım. 2011 yılında hac farizamı yerine getirdikten sonra cami cemaatine dahil oldum. Bir dönem için dernek başkanlığı seçimlerine tek aday olarak girdim ve bir dönem dernek başkanlığını ifa ettim. 4/11/2015 tarihinde dernek başkanlığı görevimi bıraktım.

    İsim değişikliğini eski yönetim kendi insiyatifi ile almış

     Bu caminin ilk kuruluş aşaması 1990 yıllarında başlamış ve  Yeni Mahalle Merkez camisi Kuran Kursu Yaşatma Derneği  adı ile tescil edilmiş.1995 yılında dernek yönetimince  caminin ismi M. Ercan olarak değiştirilmiş. O günden bu günlere kadar bir sürü sıkıntılar yaşanmış. “ diyen İskefiyeli, yapılan bu isim değişikliğinin genel kurul kararı olmadan sadece dernek yönetiminin insiyatifi doğrultusunda alındığını ifade etti.

   Yetkisiz hiçbir iş yapmadım

    İskefiyeli;  “ Ben  cami derneği başkanı olarak sizlerden gelen % 99’unuzdan gelen talep üzerine hareket ettim.  Caminin isminin 1994 yılında siyasi nedenlerden ötürü değiştiğinden dolayı  o günden bu güne kadar mahalle içerisinde ve cemaat içerisinde sürtüşme olmuştur. Sizlerden gelen fikirler ışığında belirli yerlerle paylaştık ve dernek başkanlığımın bitimine yakın bir tarihte caminin M. Ercan  isminin değişmesi ile ilgili mülki amirliğe müracaat yaptım.  “ diyerek başkanlığı döneminde alınan kararların yazılı olduğu dernek karar defterini gösterdi ve  bakınız    genel kurulumuz 01/04/2016 tarihinde cami derneğimizin üyelerinden yetki istemişiz.”diye konuştu.

    Nevzat Ercan’dan Allah razı olsun

    Nevzat Ercan  Hendek’e faydalı bir insan olmuştur.  Camimize de çok büyük katkıları olmuştur. Herkes ne kadar inanıyorsa ben herkesten fazla inanıyorum.” diyerek  fabrikada çalıştığı yıllarda Doğruyol partisi için mücadele ettiğini söyledi. Hendek’e su getirmiştir Allah razı olsun, Nevzat Ercan’ın şahsıyla ilgili ne benim nede burada bulunan genel kurul üyelerinin hiçbir işi olamaz. “diyerek sosyal medya üzerinden kendisine çok menfi yönde yüklenildiğini iddia etti.

  Toplantıya  yaklaşık 25 genel kurulu üyesi katıldı

  Genel kurul üyelerine seslenen muhtar İskefiyeli;  “ 15 gün önce toplandığımızda sizlere hitaben, bu ismin altına M. Ercan ilave edelim dediğimde sizler HAYIR  diyerek destek çıktınız mı? sorusuna toplantıda hazır bulunan dernek üyeleri hep bir ağızdan tasdik ettiler.

  İskefiyeli; “ ben Yeni Mahalle camisinin isim değişikliği  ile ilgili kararı Yeni Mahalle üyelerinin istediği yönde olmasına öncülük ettim. Zaten ben bu isim değişikliğini İsmet İskefiyeli olarak yapma imkanına sahip değilim, buna genel kurul üyeleri karar verir” dedi.

    Siyasetçiler yeni mahallemize dışardan müdahil olmasınlar

  İskefiyeli, siyasete dün başlayanlar ,daha pantolonunun düğmesini bağlamasını bilmeyen siyasetçiler bile bizi eleştiriyor. Yeni Mahallenin 20 bin nüfusu var. Ben Yeni Mahalle için ne yapılması gerekiyorsa yaparım, sonuna kadar koşarım. Ben bu mahalle için varım.  Yeni Mahalle insanımın istemediği bir şeyi isteyerek kimseyi karşıma almam. Ama hiç kimse de siyaset yaparak Yeni Mahallenin dışından buraya müdahale etmesin. Bunun kararını Yeni Mahallenin insanı verir. Bu caminin genel kurulu verir. Genel kurul ne isterse o olur. “diyerek üyelere derneğin geçmişini anlatmaları yönünde söz verdi.

  Toplantıda hazır bulunan üyeler muhtara sahip çıktılar

    Söz alan üyeler mahalle muhtarı İsmet İskefiyeli’nin dediklerini aynen tasdik ederek, “sayın Nevzat Ercan’a cami isminin değiştirilmesinde hiçbir husumetimiz yok. Camiye o dönemki dernek yöneticileri siyaseten bu işi vermişlerdir. Yoksa Nevzat abimizi severiz, sayarız ve saygıda da kusur etmeyiz, Zaten kendiside burada olsa ve burada konuşulanları bilse bize destek vereceğinden şüphemiz yok. Bilen bilmeyen olayı farklı mezralara çekiyorlar.  Hem sayın Ercan hemde onu destekleyen insanlar  rahatsız oluyor. Muhtarımızın burada asla bir ard niyeti yok. Baştan beri her şeyi konuşarak, paylaşarak yapmıştır ” demek sureti ile muhtar İskefiyeli’ye sahip çıktılar.

    Üyeler; isim değişikliğini biz istedik

    Genel kurul üyelerinin konuşmalarının ardından tekrar söz alan muhtar İskefiyeli son söz olarak, Nevzat ercan bizim büyüğümüz, saygılıyız ilçemize yaptığı hizmetlerden dolayı kendisinden Allah razı olsun.  Hiç kimse bizi zan altında bırakarak bir şey yazmasına gerek yok. Cami cemaati burada cami cemaatinin isim listesi burada. “ diyerek toplantıya katılanlardan isim değişikliğini onaylıyorsanız ellerinizi kaldırın basın fotoğraflasın  demesi üzerine katılımcılardan bazıları değil bir elini iki elini birden kaldırarak değişikliği kendilerinin istediğini onayladılar.

     İsim değişikliği kararımız Diyanet Başkanlığı onaylıdır

     Toplantıya başkanlık eden mahalle muhtarı, isim değişikliği  yasal olarak dernekler kanununa göre genel kuruldadır. Ancak bizden önceki yönetim bunu öyle yapmışlar. Bizim dönemimizde yapılanlar kayıt altında ve tasdiklidir. Şu anda camimizin duvarında asılı olan tabelada Diyanet işleri Başkanlığınca 8 ay önceden  tasdikli ve onaylıdır.” diye konuştu.

     20 yıldır değişmeyen isim bugün neden değiştirildi?

     Konuşmanın sonunda Hendek Şafak Gazetesi olarak kamuoyunda infial uyandıran bir soruyu ( 20 yıldır aynı isimle hizmet veren caminin ismi bugün neden değiştiriliyor?) sorusuna cevap istedik.

    Toplantıda hazır bulunan ve dernek üyesinin yanı sıra emekli kimya mühendisi olduğunu söyleyen bir üye şöyle yanıtladı: “2004 yılından bu yana burada ikamet ediyorum. Gerçek şudur ki  eski yönetim burada cemaate en ufak bir konuyu danışarak bir icraat yapmamıştır. “ demesi üzerine bizde kendisine; burada  8 dönem görev yapan dernek yönetimlerini mi suçluyorsunuz?” sorumuza da ; aynı kişi eski yönetimin değişmeden bu kadar dönem görev yaptılar. Bizler defaatle derneğe üye olmak için müracaata bulunduk ancak eski yönetim bizleri dernek üyeliğine almadılar. “diyerek bu gün yaşanan ikilemin eski dernek yönetimlerinden kaynaklandığını  iddia etti. Aynı vatandaş, cami derneklerinin diğer derneklerden farklı olduğuna dikkat çekerek; cami derneği temsilcilerinin cemaatle uyumlu çalışmaları gerekir “dedi.

     Derneğimiz 17 yıl aynı kişilerce yönetildi

   Son olarak söz alan muhtar İskefiyeli, sorduğumuz sorunun çok güzel ve yerinde bir soru olduğunu belirterek; “ derneğimiz,  17 yıl aynı kişiler tarafından yönetilmiştir. Dernek başkanımız Mustafa abiye dernek başkanlığına aday olacağımı söyledim. Aynen verdiği cevabı söylüyorum.( ben dernek başkanlığına aday olmazsam bazı insanlarla mahkemelik olurum.) bende kendisine  , “ aranızda gayri meşru bir şey mi var? Kendisi de son gün aday olmayacağını söyledi ve tek aday olarak ben seçildim. “diyerek basın mensuplarına teşekkür etmesiyle toplantı sona erdi.   

NOT: Genel kurul yapıldığında 108 genel kurul üyesi bulunan derneğin bugün bazı üyelerin aidatlarını ödememelerinden dolayı genel kurul üye sayısı 45.

 

 AHMET ÇİLECİ-HENDEK

 

 

 

 

 

ETİKETLER :
köstereli - 2017-01-09 18:50:12

Bu yorumlara bakıyoruzda hemen hemen hepsi bu isim değişikliğine karşı çıkıyor.O zamanda bu muhtar efendi acaba birilerine yaranmak için veya birilerinden menfaat sağladığı için bu işe girişmiş olmuyormu.

Enver - 2017-01-09 12:00:05

Muhtar kendi görevini yapmalı, Allahın evi olan cami üzerinden siyaset yapmamalı, arkasına almış sivil toplum kuruluşuna yakışır başkan olmalı,daha dün muhtar olmuşsun, ondan sonra da yılların siyasetçisi ve Hendeğin yetiştirmiş olduğu değerli kişiyi rencide etemeye çalışman sana hiç yakışmıyor muhtar. İsim değişikliği yaparak cemaati de bölmenin bir anlamı yok. Hac farizesini yerine getirmiş bir kişiye de cami üzerinden siyaset yapmak hiç yakışmıyor,seçim geldiğinde mahalle halkı sana bunu sorar muhtar,

Sezgin - 2017-01-09 11:21:29

Muhtar bey bu sözü hangi siyasetçi için kullandı eğer bu kadar doğrucu davut ise bunuda açıkça ifade etmeli diye düşünüyorum. Torba yasası misali tüm siyasetçileri içine alan çoğul bir kelime kullanmış bunu netleştirmesi gerekir

hamdi - 2017-01-08 10:40:27
Selamünaleyküm arkadaşlar.Yapılan iş yanlıştır tarihimize biz böylemi sahip çıkacağız.Bu millete ihanettir.Yapmayın etmeyin.Hatadan geri dönün.Bugün mahallede bununla ilgili oylama yapsınlar yüzde 90 nı isim değişikliğine karşı çıkar.Milleti cemaati bölüp kutuplaştırmayın.Bunların vebali vardır.
sayın çileci. - 2017-01-08 00:14:51

yorumlar içindeki URLU niki ile yazan editörün bizzat kendisidir. nedeni ise yorum içersindeki bir cümle koyu olarak yeralmaktadır. bu durumda bunu sadece editör yapabilir. şimdi sayın editör, eğer siz yapmadıysanız bu yorumu yayınlarsınız. ama bu seferde size bunun nasıl olduğunu sorarlar cevap veremezsiniz. yayınlamazsanız eğer bunu size başka bir siteden haber yaparak sorarımki siz bunu istemezsiniz. açık açık editörün yorumu şeklinde neden yazmıyorsunuz.

EDİTÖR: Değerli okuyucu...

Bu yorumunu aynen yayınlıyor ve sana şu yolu gösteriyorum. Mademki bu kadar eminsin bu işin en kolay yolu iki satır bir şikayet metni ile Hendek Cumhuriyet Savcılığına suç kim ve nereden yapıldığı aleni olarak ortaya çıksın. Bu şekilde hem beni kamuoyu önünde mahçup ve rezil edersin böylece emeline kavuşmuş olursun. Yok aksi olursa verdiğin şikayet dilekçesinde ismin bulunacağı için yorumlarda ismini belirtmekten kaçınmış olsanda ben bunu kamuoyuna AÇIKÇA İLAN EDECEĞİM.   Allah aşkına bunu yapta kamuoyu kimin ne mal olduğunu görsün, bilsin ne dersin?

Diğer Haberler

 mesalegrup