bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

BERLİN’DE HAKİMLER VARSA HENDEKTE DE SİYASETÇiLER OLDUĞUNA İNANIYORUM

Adalet deyince akla ilk gelen, herkesin hemen hemen bildiği bir deyim, vardır “Berlin’de hâkimler var!..” Deyim nerden geliyor, hikayesine bakalım:

BERLİN’DE HAKİMLER VARSA HENDEKTE DE SİYASETÇiLER OLDUĞUNA İNANIYORUM
BERLİN’DE HAKİMLER VARSA HENDEKTE DE SİYASETÇiLER OLDUĞUNA İNANIYORUM
Bu içerik 1281 kez okundu.

 

Prusya Kralı büyük Frederik, Postdam ormanlarında gezinirken bir değirmenin bulunduğu tepenin yanındaki alçak bir tepe üstünde durur ve değirmeni satın alarak yerine bir saray yaptırmak ister. Fakat değirmenciyi bu satışa bir türlü razı edemez.

     Kral değirmenciyi ikna etmek için önce değirmene değerinin kat kat üstünde bir meblağ ödemeyi teklif etse de Sans-Souci, “Olmaz ! satılık değil bu değirmen.” der. Kral bu cevaba kızar ve “ Sen benim Prusya Kralı olduğumu bilmiyor musun yoksa?” diye sorunca, “ Biliyorum, biliyorum” der Sans- Souci, “Sen de benim bu değirmenin tapusu ile sahibi olduğumu bil.” diye cevabı yapıştırır.

    Kral iyice köpürür  ve “ Zorla alırım o halde.Bakalım o zaman ne yapacaksın?” der.Değirmenci bu söz üzerine hiç telaşa düşmeden: “Berlin’de hakimler var.” cevabını verir. Kral bu cevap üzerine ıslah ettiği mahkemelerin adaletine kendi aleyhinde de güvenildiğini anlar ve bu yel değirmeninin Prusya Krallığı devam ettikçe korunmasını ister ve onun daha altında olan tepeye sarayını diker ve adını da Sans-Souci Sarayı koyar.

   Bu hikayeden de anlaşılacağı üzre inanıyorum ki Hendek’te Hendek’i seven, Hendekliyi seven ve yetiştirdiği değerlere sahip çıkan siyasilerin var olduğuna inancım tamdır. Bu cihetle son günlerde gündemi işgal eden cami isim değişikliği mevzuu konusunda gereken adım atılacak ve toplum içerisinde oluşan ikilem ve nifak tohumunun yeşermesine müsaade edilmeyecektir. Unutmayalım ki demir tavında dövülür…

  NOT: Sosyal medya üzerinde yazılan yorumlara baktığımızda perde önünde görünmeyip perde arkasından kendilerine rol biçen bazıları bu nifak ateşini küllendirmeye çalışıyorlar. Örnek mi istiyorsunuz?  Rasimpaşa camii örneği...Neymiş efendim, adı verilen bir caminin temel atma törenine dahi gelmeyen birinin ismi camiye verilmiş, işe buradan başlamak gerekmiş.

    PES DOĞRUSU

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
T.İ.M. 29 Haziran'da sinemalarda
T.İ.M. 29 Haziran'da sinemalarda
“ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ POTANSİYELİ GENÇ NÜFUSTUR”
“ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ POTANSİYELİ GENÇ NÜFUSTUR”