Hastaneden heyet raporu müjdesi!
Aklını kiraya verenler bu yazıyı okumalı
Eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın Oğlu Yavuz Yılmaz İntihar Etti
 SAĞLIK MÜDÜRLERİNE ZİYARET
Bu haber 17 Mayıs 2017, Çarşamba 19:11 tarihinde eklendi. 832 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ZİRAAT ODASININ YAPMASI GEREKENİ FERRERO FİRMASI YAPIYOR

Fındık üreticisine destek dünya fındık devi Ferrero firmasından…
ZİRAAT ODASININ YAPMASI GEREKENİ FERRERO FİRMASI YAPIYOR    

İlçemizde çiftçimize öncülük etmesi gereken İlçe Tarım Müdürlüğü ve ilçe Ziraat Odası mevcut. İlçe Tarım Müdürlüğü  rutin işleri ( destekleme ödemeleri, hayvanlara aşılama, kulak küpeleri vs.) görevleri yerine getirmekte.

    Oysa ilçemiz çiftçisinin bağlı bulunduğu özel kuruluş olan İlçe Ziraat Odası çiftçimizin umut bağladığı bir kuruluş. Çiftçinin yanında olması sadece ürün destekleme için kayıt bilgilerini vermesi yetmez.

    Çiftçi ne istiyor?

     İlçemiz Rasim paşa mahallesinde FERRERO firması örnek bir fındık tarlası oluşturmuş. Seyreltilmesinden  gübrelenmesine, ilaçlanmasından bakımına dek geçen süreçte en verimli ürünün nasıl alınabileceğini uygulamalı olarak  çiftçisine göstermekte, çiftçi de maliyetinin fazla üretim almak sureti ile düşürüldüğünü bizzat görmekte. Yani diğer bir deyim ile çiftçi bundan böyle dededen, babadan  gördüğü ile üretim yapmak yerine teknik anlamda dünya gerçeklerini uygulayarak hem sağlıklı ürün hem de daha az alandan daha fazla ürün almanın hazzını ve sevincini yaşayacak.

   Bölgemiz çiftçisi sahipsiz mi?

    İlçemiz Ziraat Odası başkanlığınca çiftçilerimiz ülke genelinde yapılan tarın fuarlarına götürüldüğü , yeni tarım aletlerini gördüğü bir gerçek ancak şu ayrıntıyı gözden kaçırmayalım. Bildiğimiz üzere ülkemizdeki miras kanununun çarpıklığı nedeni ile araziler bölünmüş, küçültülmüş. Dolayısı ile bu anlamda bölgemizdeki çiftçimizi Konya gibi Edirne gibi bölge çiftçileri ile kıyaslayamayız. Bölgemizdeki çiftçimizin de 10-15 dönümlük arazileri için  traktör, biçer döver gibi teknik olarak gelişmiş motorize araçlarını almasını kimse beklemesin. O nedenle yapılan tarım fuarı gezilerinin çiftçimize tabi ki bir şey kazandırmadığını söyleyemeyiz ancak çiftçimizin arzuladığı verimi de verdiğini kabul edemeyiz.

   Alternatif ürüne önderlik edilmeli

   Bölgemizde ekili fındık arazilerinin çokluğu ilçe Ziraat Odası yetkililerinin bu yönde tarım politikaları üretmeyi zorunlu kılmaktadır. Daha sı eğer ilçemizde toprak tahlili laboratuvarının kurulması gerçekleşirse arazilerin nadasa bırakılacağı yerde alternatif tarım ürünlerine yönelinir, böylelikle  çiftçinin daha çok kazanç sağlanmasına katkı sunulabilir. AHMET ÇİLECİ

 

ETİKETLER :
Seyfi - 2017-05-17 19:38:09
Ziraat Odası yönetimine vizyonu olan yöneticiler getirilmeli,gençleştirilmelidir. Ununu elemiş eleğiniasmış yöneticilerden çiftçimiz bir şey kazanmaz sadece geçen zaman zaman kaybı olur.Bu arada delege seçimleriyaklaşıyor delege belirlenmesine dikkat
Diğer Haberler

 mesalegrup