bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

MHP'li Ay belediye meclisinde açtı ağzını yumdu gözünü

HİMPAŞ’ın sermaye artırımına tepki gösteren MHP’li Ahmet Ay, “18 uygulaması ile vatandaşın yerinin yüzde 40’ını gasp ettiniz. Bu yerlerin yüzde 20’si HİMPAŞ üzerinden satıldı. Yetmedi mi?” dedi. Ay, toplu konut yapımı için belirlenen yerle ilgili de, “Yine kimi zengin ettiniz?” diye sordu

MHP'li Ay belediye meclisinde açtı ağzını yumdu gözünü
MHP'li Ay belediye meclisinde açtı ağzını yumdu gözünü
Bu içerik 1897 kez okundu.

Hendek Belediye Meclisi Haziran ayı oturumuna, belediyeye ait şirket olan ‘HİMPAŞ tartışması’ damga vurdu. Şirketin, hastane yolu Yenimahalle kesiminde açılacak yol nedeniyle, hak sahiplerine yapacağı inşaat için talep ettiği, 5 milyon liralık sermaye artışı muhalefetin tepkisine yol açtı.

 

11.5 MİLYON SERMAYELİ

Maddenin görüşülmesi esnasında, meclise aktarılan bilgiler arasında; HİMPAŞ’ın 11 milyon 500 bin lira sermayeye sahip olduğu da yer aldı. HİMPAŞ’ın arsa satışlarından elde ettiği gelir ve kasa mevcudu sorulduğunda ise yanıt alınamadı. Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, bunun üzerine şirket yetkililerinden meclisi bilgilendirici bir rapor hazırlamalarını istedi. Püsküllü, ayrıca inşaatı şirket üzerinden yaparak maliyeti düşük tutmak istediklerini de belirtti.

 

“GASP EDEREK SATTINIZ”

Meclisin MHP’li üyesi Avukat Ahmet Ay, HİMPAŞ’ın sermaye artış talebine onay vermelerinin söz konusu olamayacağını kaydetti. Ay, “Hendek’te binlerce dönüme 18 uygulandı. Vatandaşın toprağının yüzde 40’ı gasp edildi. Hadi bunun yüzde 20’si yol ve park. Ya diğer yüzde 20’ye ne oldu? Olan şu, gasp ettiğiniz yerleri HİMPAŞ üzerinden sattınız. Yetmedi mi? Biz, burada emme basma tulumba değiliz ki, her dediğinize kafa sallayalım” şeklinde tepki gösterdi.   

 

TUTKUN’DAN EVET OYU

Başkan Püsküllü de, MHP’li Ay’a tepki göstererek, “18 uygulandı evet ama vatandaşın yeri de 10 kat değerlendi. Biz maddeyi oylamaya açıyoruz. Kabul etmiyorsan ‘hayır’ dersin. Uzatmanın anlamı yok” ifadelerini kullandı. HİMPAŞ’ın 5 milyon liralık sermaye artışı, AK Partili meclis üyeleri ve MHP’den istifasının ardından bağımsız kalan Vural Tutkun’un oylarıyla meclisten geçti. MHP’li meclis üyeleri ve diğer bağımsız üye Cengiz Şişman, maddeye ‘ret’ oyu kullandı.

 

“KOMİSYONA TAŞIYALIM”

“Toplu Konut Alanı ile ilgili İmar Plan tadilatı onama yetkisinin Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi” maddesi de tartışma yarattı. MHP Grubu adına söz alan Hüdaverdi Bahadır, “Bu konu daha önce gündeme gelmedi. Yer neresidir, nedir bilmiyoruz. İlgili komisyonlara taşıyalım, olgunlaşsın. Büyükşehir’e devir işi sonraya kalsın” dedi.

 

“KİMDEN SATIN ALINDI”

MHP’li Ahmet Ay ise, “Yer alınmış. Üzerindeki fındık bile kesilmiş. Bu saatten sonra bunu niye görüşelim. Zaten oldu-bittiye gelmiş. Hendek’te başka bölgeye toplu konut yapılamıyor mu? Bu yer kimden satın alındı, kim zengin oldu? Bu işte vebal var. AKP’li meclis üyelerinin de bu maddeye karşı çıkmaları gerekir. Herkes zan altında kalır” dedi.

 

YETKİ BÜYÜKŞEHİR’DE

Başkan Püsküllü ise maddeyle ilgili şunları kaydetti: Toplu konut yapımı için 136 dönüm civarında yer alındı. Burasının tarla vasfından imara geçişi için Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeler yaptık. Daha önce (Ali İnci dönemi) söz verilmiş, müracaatlar alınmış. İşlerin hızlandırılması için onama yetkisi veriyoruz. Her şey bitmiş değil. Elbette komisyon aşaması da, meclis aşaması da olacak” Yapılan oylamada İmar tadilat onama yetkisi, AK Parti ve bağımsız üyelerin oylarıyla Büyükşehir’e devredildi.

Mecliste görüşülen diğer maddeler ise oy birliğiyle kabul edildi.

 

ŞİŞMAN’DAN EVET SÜRPRİZİ

 

Öte yandan MHP’den uzaklaştırma cezası alan Cengiz Şişman, önceki meclis toplantılarının aksine bu kez AKP ile birlikte hareket etti. Daha önce hemen her maddeye tereddütsüz hayır diyen Şişman, oylanan 12 maddenin 10’una evet oyu vererek şaşırttı.   Haber: Serkan KÖSE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
T.İ.M. 29 Haziran'da sinemalarda
T.İ.M. 29 Haziran'da sinemalarda
“ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ POTANSİYELİ GENÇ NÜFUSTUR”
“ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ POTANSİYELİ GENÇ NÜFUSTUR”