2017 yılında asfalt olmayan mahalle kalmayacak
PÜSKÜLLÜ, ULUDEREYİ CAZİBE MERKEZİ HALİNE ÇEVİRMEYE KARARLI
HOŞGELDİN BEBEK!
      KADIN DOĞUM SERVİSİNDE VİRÜS
Bu haber 18 Temmuz 2017, Salı 19:47 tarihinde eklendi. 871 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YAKILMAK İSTENİLEN CAMİDE YANGININ İZLERİ ORTAYA ÇIKTI

Yıllar önce kundaklanmıştı… Yangının izleri ortaya çıktı Merkez Büyük Cami’de devam eden restorasyon çalışmaları, 1990’lı yılların başlarında yaşanan yangın olayının izlerini gün yüzüne çıkardı.
YAKILMAK İSTENİLEN CAMİDE YANGININ İZLERİ ORTAYA ÇIKTI

 

Tarihi cami o dönemde yakılmak istenmiş ve olayın failleri bulunamamıştı.

Anıtlar Yüksek Kurulu’nca aslına uygun olarak restorasyonuna başlanan camide, yangının izleri yıllar sonra ilk kez görüntülendi.  

Çatı kısmında taşıyıcı kalasların tutuşturulmasıyla başlayan yangın, itfaiye ekipleri ve vatandaşların müdahalesi ile kısa sürede söndürülmüştü. Tarihi caminin ne amaçla yakılmak istendiği halen sırrını koruyor.

 

DAHA ÖNCEDE YANMIŞTI

Merkez Büyük Cami’nin 1836’da yandığı bilgisi kayıtlarda yer alıyor. Ayrıca cami 1943 Hendek merkezli depremden de ağır hasarlı çıkmış ve ilçe halkı tarafından yeniden yapılarak 1950 yılında ibadete açılmıştı.  

 

AHMET ÇİLECİ - HENDEK

 

 

ETİKETLER :
hayati - 2017-07-19 10:24:53
90'lı yıllarda Caminin Tarihi olmadığı algısı oluşturuldu cami kitabesi ve Osmanlı arşivlerindeki görevli din görevlilerinin isimleri bile kayıtlıydı. daha sonra caminin yan tarafındaki demir yığını olan merdivenlere anıtlar kurulu karşı çıktı. Sonu Üzerine sonradan Zeki CÖMERT parkı yaplacak olan Osmanlı Eseri (Şemsi Paşa ) Külliyesi el birliği ile yok olan Han ve Hamam gibi olmadığı için teşekkürler Anıtlar Kurulu Teşekkürler Not Minareden şadırvana bakıldığında Şadırvan ay ve yıldız gibi görünür.
Hendekli - 2017-07-19 09:44:36
Tarihin geçmişte kalan görüntülerini ortaya çıkarmışsınız. Tebrikler
Diğer Haberler

 mesalegrup