2017 yılında asfalt olmayan mahalle kalmayacak
PÜSKÜLLÜ, ULUDEREYİ CAZİBE MERKEZİ HALİNE ÇEVİRMEYE KARARLI
HOŞGELDİN BEBEK!
      KADIN DOĞUM SERVİSİNDE VİRÜS
Bu haber 25 Temmuz 2017, Salı 11:56 tarihinde eklendi. 1141 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

FINDIK YÖVMİYESİ ÜCRETLERİ AÇIKLANDI

Taban fiyat 60 tl Hendek Kaymakamı Orhan Burhan başkanlığında Hendek Müftülük salonunda yapılan muhtarlar toplantısında bu yılki fındık işçi ücretinin taban asgari ücretinin 30 /1’ ine denk gelen yaklaşık 60.00 tl olarak açıklandı.
FINDIK YÖVMİYESİ  ÜCRETLERİ AÇIKLANDI    

Müftülük konferans salonunda kaymakam Burhan başkanlığında yapılan toplantıya daire müdürleri ve  mahalle muhtarları ile birlikte Hendek Belediyesini temsilen de başkan yardımcısı Ahmet kavakçı katıldı. Yaklaşan fındık sezonu münasebeti ile ilçeye doğu illerinden göçler yaşandığı konusu masaya yatırılarak alınacak önlemler konuşuldu.

      İşçilerimizin her şeyden önce insan oldukları unutulmamalı

     Kaymakam Burhan; “ bölgemizde ülkemizin milli ürünlerinden fındık yetişmekte, yerli işçinin yeterli gelmemesi üzerine doğu illerinden işçiler gelmektedir. Bunların önce insan olduklarını asla unutmayalım. “ dedi.

     16 yaş ve altı çocuk işçi çalıştırılması yasak

      Kaymakam Burhan, Devletin çocuk işçi çalıştırılmaması konusunda hassasiyet gösterdiğini vurgulayarak; “  16 yaş ve altı çocuk işçilerin çalıştırılması kesinlikle yasaktır. Muhtarlarımızın bu konuda hassasiyet göstermelerini istirham ediyorum “dedi. Kaymakam Burhan, konuya riayet etmeyenler hakkında cezai müeyyidelerin uygulanacağını belirtti.

    Gelen işçilerin tüm bilgileri güvenlik güçlerine bildirilecek

    Güvenlik konusunun da gündeme geldiği toplantıda fındık işçisi olarak bölgemize gelen işçilerin kimlik bildirimlerinin güvenlik güçlerine mutlak suretle bildirilmesinin önemine vurgu yapan kaymakam Burhan;” küçük yaştaki çocuklarımız devletimizin imkanları nispetinde eğitim alacaklar, yetişkinler sosyal imkanlardan faydalandırılacaklar. Barınmaları konusunda muhtarlarımız gerekli hassasiyeti göstermelerini istirham ediyorum” dedi.

   Camilerden enerji alınması yasak

   Fındık işçisi olarak geçmiş dönemlerde bölgemize gelerek çalışan bazı işçilerimizin enerji ihtiyaçlarının,  ( aydınlatma giderleri devlet tarafından karşılanan) camilerden tedarik edildiğine şahit olmaktayız. Bu durum sıkıntı yaratmaktadır. Bu konuda da işçi çalıştıran tarla sahipleri ve onları denetlemekle yükümlü muhtarlarımıza büyü iş düşmektedir. Buna müsaade etmemeliler” dedi.

Toplantı sorulu cevaplı şekilde devam etti. Kaymakam Burhan, Perşembe günü konuyla ilgili bir toplantının daha yapılacağını açıklayarak tüm muhtarların  bu toplantıya katılmalarını istemesi ile toplantı sona erdi. AHMET ÇİLECİ - HENDEK

 

 

 

ETİKETLER :
METİN GEVHER - 2017-07-25 12:00:06

Bu fiyatları açıklarken geçen seneden daha pahalı işci ücdreti çıkıyoor fındık geçen seneki kiloyla bu seneki kiloyu baz almadınızmı

Diğer Haberler

 mesalegrup