2017 yılında asfalt olmayan mahalle kalmayacak
PÜSKÜLLÜ, ULUDEREYİ CAZİBE MERKEZİ HALİNE ÇEVİRMEYE KARARLI
HOŞGELDİN BEBEK!
      KADIN DOĞUM SERVİSİNDE VİRÜS
Bu haber 01 Ağustos 2017, Salı 10:59 tarihinde eklendi. 462 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SAĞLIK SKANDALI… İLKEL ŞARTLARDA TOPLANAN SÜT SAĞLIĞIMIZI TEHDİT EDİYOR

İlkel şartlarda toplanan Süt’ün masamıza nasıl geldiğini gözler önüne seren bu fotoğraflar karşısında denetlemekle yükümlü yetkililerin bu konuda de diyeceği merak konusu.
SAĞLIK SKANDALI… İLKEL ŞARTLARDA TOPLANAN SÜT SAĞLIĞIMIZI TEHDİT EDİYOR

 

Sözde tüketici teminat altında

   Tarım Müdürlüğü gıda kodeksi yayınladı. Bu kararın amacı; çiftlik şartlarında üretilen çiğ sütün, toplanması, muhafazası, nakli, pazarlanması ve kabulü sürecinde uyulması gereken hijyen şartlarının belirlemesi, süt toplama araçlarının standardizasyonu, gerek üretici örgütlerine bağlı toplayıcıların gerekse özel toplayıcılara ait süt toplama araçlarının kayıt altına alınarak çiftlikten sofraya izlenebilirliğin sağlanması anlayışıyla tüketicilerimizin sağlıklı ve güvenli gıdaya ulaşmalarını sağlayarak tüketici menfaatlerini teminat altına almaktır.

 

 

   Toplanan sıcak süt insan sağlığını tehdit ediyor. Denetimler yetersiz

    Çiftlik şartlarında üretilen çiğ süt sağımdan hemen sonra bulaşmayı önlemek için uygun şekilde tasarlanmış ve uygun donanıma sahip temiz bir yerde muhafaza edilir ve ayrı depolanır. Eğer süt sağımdan sonra iki saat içinde toplanmayacaksa/işlenmeyecekse mutlaka sıcaklığının +8 °C’ye kadar düşürülerek toplama aracı beklenmelidir. Günlük toplama yapılan durumlarda çiğ süt bekleme anında en fazla +8 °C'ye ve günlük toplanmayacaksa en fazla +6 °C'ye soğutulmalıdır. Süt sağımdan sonra iki saat içinde işleme tesisine ulaştırılamazsa taşınırken, nakliye süresince soğuk zincir muhafaza edilir ve işleme tesisine vardığındaki süt sıcaklığı 10 °C’den fazla olamaz. Eğer sağımdan itibaren iki saat içinde süt işleme tesisine/süt toplama merkezine ulaştırılacaksa soğutma yapılmayabilir.

    Toplama saatlerine uyan yok

    İlçemiz genelinde toplanan sütlerin büyük çoğunluğu Sakarya merkeze gidiyor. İlçemizin coğrafi konumu ve ilçe merkezine uzak köylerden (Mahallelerden) toplanan sütün genelgelerde belirlenen saatler içerisinde fabrikaya ulaştırılamayacağı aleni olarak ortada. Peki  çok kısa sürede milyonlarca bakteri üretmeye sahip olan hayvansal ürünün ilkel şartlarda toplandığına şahit oluyoruz. Hijyen ve sağlık HAK GETİRE…

     Fazla söze gerek var mı bilmiyorum.  AHMET ÇİLECİ - HENDEK

ETİKETLER :
Hendekli - 2017-08-01 16:33:29
Çok doğru bir konuya parmak basmışsınız.Sağlığımız Allah'a emanet.rnNasıl alınıyor,nasıl toplanıyor, hijyen nasıl?rnsofralarımıza gelen sütün sağlıklı toplanmadığının en güzel kanıtı fotoğraflarınız olmuş.Yetkililer inşallah işin peşine düşerde toplu zehirlenmeler yaşanmaz.
Diğer Haberler

 mesalegrup