Hastaneden heyet raporu müjdesi!
Aklını kiraya verenler bu yazıyı okumalı
Eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın Oğlu Yavuz Yılmaz İntihar Etti
 SAĞLIK MÜDÜRLERİNE ZİYARET
Bu haber 23 Eylül 2017, Cumartesi 11:21 tarihinde eklendi. 402 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

FINDIK TARLALARI TIRTIL İSTİLASI ALTINDA

Fındıkta istediği fiyatı bulamayan fındık üreticileri fiyat istikrarsızlığının yanı sıra tırtıl istilası karşısında şaşkınlar
FINDIK TARLALARI TIRTIL İSTİLASI ALTINDA

Çiftçi çaresiz yetkililer suskun

Ülkemizin belli bölgelerinde yetiştirilen fındık ürünü Karadeniz sahilinden sonra en yüksek rekoltenin olduğu Sakarya ilimizde fındık tarlalarını istila eden tırtıl sürüleri ürecinin korkulu rüyası oldu.Tarım müdürlüğü ve ziraat odaları sessizliğini korurlarken üreticinin çaresizliği had safhada.

Üreme sebepleri aşırı sıcaklık ve kurak iklim

Halk arasında Amerikan kelebeği diye adlandırılan tırtıl böceği, genellikle hava sıcaklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği dönemlerde ortaya çıkmakta ve zamanında müdahale edilmediğinden dolayı da hızlı bir şekilde üremekte.

Yetkililer derhal harekete geçmeli

Tırtıl  ağaçların yapraklarını yemekte, meyve oluşumunu engellemekte, gelecek yılın mahsülüne büyük darbe vurmakta. Fındık üreticileri, yılda iki kez üreme yaptığı bilinen tırtıl istilası karşısında yetkililerin çiftçiyi ve üretimi korumak adına bir adım atılmadığını iddia ederek, “ üreticinin hamisi konumunda olan başta Tarım Bakanlığı olmak üzere çiftçinin üye olduğu ziraat odaları yetkilileri de konuyla yeterince ilgilenmemektedirler. Fındık üretiminde söz sahibi olan Sakarya bölgemizde meydana gelen tırtıl istilası gelecek yılın üretiminde çok büyük ölçüde rekolte kaybına sebep olacaktır. Kaymakamımızdan konuya el atmasını yetkili kurumları vakit geçirmeksizin harekete geçirmelerini bekliyoruz” dediler.  AHMET ÇİLECİ-HENDEK

 

ETİKETLER :
Hasan - 2017-09-23 16:07:46
masa başında oturup çaka satanlar . Sözde tarımı ve üretimi planlayanlar üretici kan ağlıyor sizler görmüyor duymuyorsunuz. Tarımla görevli yetkiklilier çıkın araziyede vatandaşın zararını görün ve çözüm noktasında birşeyler yapın. Salla başı al maaşı devri bitmedimi?
Hendekli - 2017-09-23 13:19:17
Yazıktır günahtır tarlalar tırtıla gömülmüş üretici perişan ilçe tarım ne iş yapar ziraat odası ne iş yapar sadece evrak ver para al bu mu? maalesef bu...rnbizimhendeki tebrik ederim güzel bir konuyu gündeme taşımız ama aklımın almadığı üretici neden sessiz???
Diğer Haberler

 mesalegrup