İyi kötü çirkin…
O eğlence merkezi için “Oyuncaklar bozuk” şikayeti
Hastaneden heyet raporu müjdesi!
Aklını kiraya verenler bu yazıyı okumalı
Bu haber 17 Kasım 2017, Cuma 09:56 tarihinde eklendi. 432 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ALARM ZİLLERİ!...

Ülkemizin ekonomik yapısı incelendiğinde ekonominin lokomotiv görevini gören inşaat sektörü. Son günlerde inşaat girdi fiyatlarına örn. Demire % 56, diğer inşaat malzemelerine %27, işçilik maliyetlerinin %18 üzerinde artış gösrtemesine ilaveten kurdaki fiyat istikrarsızlığı ve buna paralel olarak mevduat faiz oranlarının yükselmesi ve yüksek enflasyon tüketiciyi yatırımdan aldı ve banka faiz getirilerine yöneltmesi neticesinde inşaat sektöründeki satışların durmasına neden oldu. Yılbaşına kadar olan zaman diliminde de demire %10 zam gelmesi bekleniyor.
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ALARM ZİLLERİ!...    

2012 yılından itibaren hızlı bir çıkış yakalayan inşaat sektörü  her kalemde artan maliyet,yavaşlayan talep ve düşük getiri çıkmazı  arasında sıkışmışlık had safhada. Bu durum ülkenin lokomotivi konumunda bulunan inşaat sektöründe alarm zillerinin çalmasına neden oluyor.

Faizsiz, senetle satış yöntemi

    Sektörde faaliyet gösteren firmalar yaşanan bu durumu negatiften pozitife çevirebilmek adına farklı satış yöntemlerini geliştirme çabasındalar. Yukarıda da sözünü ettiğimiz kredi faiz oranlarının yüksek oluşu sebebi ile faizsiz senetle satış yöntemine yöneldiklerini görüyoruz.

Tüketici konutu üreticiden mi almalı yoksa banka  üzerinden icradan mı almalı?

Tüketici açısından konutu icra üzerinden alması tüketiciye ‘ 17 kazandırıyor. Nasıl mı? Tüketici konutunu müteahhit üzerinden aldığında % 18 KDV öderken icra yoluyla aldığı konuta KDV ödemiyor.

Bazı konut üretici firma sahipleri gelen bunca zamlar nedeiyle durağanlaşan emlak sektöründe fiyat artışlarını müşteriye yansıtmadıklarını belirtirlerken bu durumun sürdürülebilir olmadığı yönünde birleşiyorlar.

Emlak ve inşaat sektöründeki bu durağanlık inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaları büyük bir cenderenin içine çekmiş durumda. Birde buna sektörde faaliyet gösteren üreticilerin yeterli dayanabilecek ana sermayeleri olmayıpta banka kredileri  ile sektörde mücadele eden bir çok firmanın iflas edilmesinin kaçınılmaz son olacağı sektörün en önemli noktası.

AHMET ÇİLECİ

ETİKETLER :
Fatih enes ilkay - 2017-11-18 21:33:31
Vatandaşlar %18 kdv müteahhitlerede ödemiyor.rnKonut ; Bu işi yapan firmalardan bu işin ehlinden alınmalı.rnİcradan gayrimenkul alanları bir çok tehlike beraberinde bekler.rnİnşaat sektöründe arz talep ve fiyat dengesi önemli.sektör artık üretip satmaktansa firma gücü nispetinde çeşitli al sat yaparak ticari faaliyetlerini sürdürmenin peşinde.inanın müteahitler %17 kazanmıyor.rnAllah herksin işini rast getirsin
Diğer Haberler

 mesalegrup