bizimhendek.com
Advert
Advert

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ALARM ZİLLERİ!...

Ülkemizin ekonomik yapısı incelendiğinde ekonominin lokomotiv görevini gören inşaat sektörü. Son günlerde inşaat girdi fiyatlarına örn. Demire % 56, diğer inşaat malzemelerine %27, işçilik maliyetlerinin %18 üzerinde artış gösrtemesine ilaveten kurdaki fiyat istikrarsızlığı ve buna paralel olarak mevduat faiz oranlarının yükselmesi ve yüksek enflasyon tüketiciyi yatırımdan aldı ve banka faiz getirilerine yöneltmesi neticesinde inşaat sektöründeki satışların durmasına neden oldu. Yılbaşına kadar olan zaman diliminde de demire %10 zam gelmesi bekleniyor.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ALARM ZİLLERİ!...
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ALARM ZİLLERİ!...
Bu içerik 716 kez okundu.

   

2012 yılından itibaren hızlı bir çıkış yakalayan inşaat sektörü  her kalemde artan maliyet,yavaşlayan talep ve düşük getiri çıkmazı  arasında sıkışmışlık had safhada. Bu durum ülkenin lokomotivi konumunda bulunan inşaat sektöründe alarm zillerinin çalmasına neden oluyor.

Faizsiz, senetle satış yöntemi

    Sektörde faaliyet gösteren firmalar yaşanan bu durumu negatiften pozitife çevirebilmek adına farklı satış yöntemlerini geliştirme çabasındalar. Yukarıda da sözünü ettiğimiz kredi faiz oranlarının yüksek oluşu sebebi ile faizsiz senetle satış yöntemine yöneldiklerini görüyoruz.

Tüketici konutu üreticiden mi almalı yoksa banka  üzerinden icradan mı almalı?

Tüketici açısından konutu icra üzerinden alması tüketiciye ‘ 17 kazandırıyor. Nasıl mı? Tüketici konutunu müteahhit üzerinden aldığında % 18 KDV öderken icra yoluyla aldığı konuta KDV ödemiyor.

Bazı konut üretici firma sahipleri gelen bunca zamlar nedeiyle durağanlaşan emlak sektöründe fiyat artışlarını müşteriye yansıtmadıklarını belirtirlerken bu durumun sürdürülebilir olmadığı yönünde birleşiyorlar.

Emlak ve inşaat sektöründeki bu durağanlık inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaları büyük bir cenderenin içine çekmiş durumda. Birde buna sektörde faaliyet gösteren üreticilerin yeterli dayanabilecek ana sermayeleri olmayıpta banka kredileri  ile sektörde mücadele eden bir çok firmanın iflas edilmesinin kaçınılmaz son olacağı sektörün en önemli noktası.

AHMET ÇİLECİ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TÜRK'ÜM, DOĞRUYUM, ÇALIŞKANIM
TÜRK'ÜM, DOĞRUYUM, ÇALIŞKANIM
HABERİMİZ ULUSAL BASINDA MANŞET OLDU
HABERİMİZ ULUSAL BASINDA MANŞET OLDU