Başkan Püsküllü personeliyle bir araya geldi
Şampiyona ilk tören okulunda yapıldı
Hendek Sanat Merkezi kursları başladı
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ALARM ZİLLERİ!...
Bu yazı 12 Ağustos 2013, Pazartesi 19:29:08 tarihinde eklendi. 706 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KUR'AN İLE RAMAZAN ARASINDAKI DERİN VE İNCE BAĞ - Burhan SATAR

Değerli din kardeşlerim! Cenab ı Hak Kur’an’ı kerimin Ramazanda indirildiğini ve onun insanlara hak ile batılı hayır ile şerri, iyi ile kötüyü birbirinden ayırd edecek hakikat ışıklarıyla; hîdayet hüccetleri hikmet ölçüleriyle dolu nurlu bir kitap olduğunu bildirdikten sonra bu mübarek aya her erenin Kuran terbiyesi altında oruç tutmakla mükellef olduğunu beyan buyurmaktadır. Şu halde Kur’anla ramazan arasında derin bir yakınlık, ince bir bağlılık olduğu anlaşılmaktadır
KUR'AN İLE RAMAZAN ARASINDAKI DERİN VE İNCE BAĞ

Gerçekten Kur'an: insanları, maddenin ağır yükü altında ezilmekten kurtaran; geçici nimetlerin baki lezzetlere ulaştıran ölümü dünyanın karanlık gebelerinden ölümsüz ahiret yurdunun nur baharına çıkaran; hicran acılarından Allah vuslatına erdiren mübarek bir kitaptır.

            Ömür ufkundaki ebedi gurubun gerçek: sabanını açacak olan güneş ancak kurandır.

 

            Kur'an-Alaka ile takip etmeyenlere ölüm ötesinde gizli bulunan büyük
istikbal coğrafyası hakkında kat'i bir bilgiye asla sahip olamazlar.

           

            Çözülmez meçhullerin karanlığında kalmışlara karışık felsefelerin buhranına
dalmışlara, havaî lezzetleriyle ölüm acıları arasında bunalmışlara, ilahi ilmin
ışık saltanatım aksettiren Kuran seması altında toplanmaktan başka kurtuluş
çaresi yoktur. Hakikat         aşkını taşıyanlara vuslat kucağı ancak Kur’an’dır. Ki: gölgesinde 8 cennetin safa baharı tüllenmekte; ebedi ve solmaz bir çiçek bayramı güllenmektedir. Saadet nağmelerinin en tatminkar ihtizazlar? Kur'an hançeresinin vahy ü ilham tellerinde gizlidir. Kur’an mahrumları :hayat ve mutluluk öksüzüdürler.

 

                İşte böyle mübarek bir kitabın îndirilmesi. Nurunun yayılması ."Ramazanda vaki olmakla fili bir Kur'an hayatı yaşatan oruç ibadetinin de bu aya tahsis iması dahi hikmete ve beşeri maslahata uygun düşmüştür.

 

            Kur'an terbiyesi ve ışığı anında tutulan oruç: da Kur'an gibi fanilikten ebediyete doğru uzanan bir fazilet ve intikal köprüsüdür..

           

            Biz dünya çölünde fani nimetleri elinden alınacak bir ahiret yolcusu olduğumuzu oruçla anlıyoruz.

 

            Oruç: nimetlerin kadrini bildiren. şükran hislerini uyandıran; yoksuların halini anlama şuurunu getîren; hayat omuzlarının tahammül gücünü yıpratan yığın yığın emel, arzu, şehvet ağırlıkların kaldıran; madde esaretinden mana hürriyetine kavuşturan; ihtiras ve tama'zincirini koparıp(sabır) denilen ahlaki meziyete eriştiren; İradeleri hak yolun, da, fazilet uğrun da kullanmayı sağlayan: Hülasa; maddi ve manevi varlığımızı Allah nuru ile parlatan bir fazilet okuludur.

 

                Sevgili Peygamberimiz(s.a.v.) Şöyle buyuruyor:( Cennet dört sınıf insana aşıktır: "Bunlar ',Kur’an okuyanlar, dillerini muhafaza edenler, Açları doyuranlar ve Ramazan ayında oruç. Tutanlar.) Evet Kur'an ile Orucun kıyamet günüde kullara şefaati de bu cihetledir.

 

                Değerli Okuyucularımız! İmanlı ve oruçlu olup da beş vakit ve teravih namazlarını kılan, Sahurlara kalkıp seher de samimi dileklerini Mevla’mıza arz eden din kardeşlerinize ne mutlu!

ALİ GÖKMEN - 2013-11-26 20:56:51
Değerli hocamızın ilminden irfanından daha fazla istifade edebilmemiz için Hz. Allah dan uzun uzun sağlıklı ömürler diler teşekkür ederim...
Diğer Burhan SATAR Yazıları