Başkan Püsküllü personeliyle bir araya geldi
Şampiyona ilk tören okulunda yapıldı
Hendek Sanat Merkezi kursları başladı
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ALARM ZİLLERİ!...
Bu yazı 14 Ağustos 2013, Çarşamba 18:16:59 tarihinde eklendi. 1569 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DEĞERLİ OKUYUCULARIMIZ ! - Burhan SATAR

Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu beraat olan; içerisinde bin aydan daha hayırlı kadir gecesi bulunan mübarek Ramazan ayı ile bu ayda eda etmeye çalıştığımız mali, bedeni ve kalbi ibadetlerimizi rahmet bahçesinden buket buket derleyerek bir kulluk demedi halinde yüce Mevla’mızın huzuru akdeslerine takdim ettiğimiz Bayram günlerini geri de bırakmış bulunuyoruz.
          DEĞERLİ OKUYUCULARIMIZ !

Ramazan okulunda edindiğimiz güzel alışkanlıklarımızı ve ibadet zevklerimizi devam ettirmemiz için Mevla’mızdan niyaz ediyoruz.

Bayram günlerinde ziyaretimize gelen bazı okuyucularımız hasat mevsimi olması sebebiyle öşür hakkında yazmamızın faydalı olacağını hatırlatmaları üzerine bu fikri benimsedim.

Gerek konuşmalar esnasında sorulara ve gerekse bundan sonra ilgi duyanların muhtemel sorularına cevap vermek için birkaç makale yazmaya karar verdim.

           Sözü geçen konuşmalar esnasında sorulan soruların biri de şöyle idi.

             Soru: islamın beş şartlarından biri zekâttır. Zekât hakkında az çok herkesin bilgisi var. Ancak öşür hakkında fazla bir şey bilmiyoruz. En azından biz bilmiyor. Hatta bu konuda çok çelişkili söylentiler dolaşıyor.

             Zekat ile öşür arasında farklar var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

               Cevap : Zekat ile Öşür arasında hüküm bakımından fark yoktur. Her ikisi de farz olan birer mali ibadettir.

              Ancak uygulamada başlıca şu farklar var: üzerinden zekat verilecek mallar havli, havelan, harici asliye, nisab ve nisbet olmak üzere beş maddede farklıdır.

 

            Bu yazımızda üzerinden zekat verilecek malları izah edeceğiz.

 

a)       Zekatta : üzerinden zekat verilecek mallar başlıca şunlardır. Altın, gümüş, nakit para, sağlam olacak ticaret malları ve ehli hayvanlar.

b)       Öşürde : Üzerinden zekat verilecek toprak mahsullerden olan mallar başlıca şunlardır: buğday, arpa, pirinç , darı gibi hububat ile karpuz, salatalık, patlıcan, yonca ve şeker kamışı gibi sebze ve meyvelerdir.

               

                Ayrıca rikaz ve kenz tabir edilen yer altı madenleri, altın gümüş, bakır, kalay, nikel, demir madenleri ile civa bu kabildendir.

        Nasip olursa gelecek yazılarımız da mümkün olduğunca ayrıntıları yazacağız. Ancak ehlince malum olduğu üzere çok geniş bir mevzudur. Biz ancak özetin özetini yazmaya çalışacağız.

 

                Haftaya görüşmek ümidiyle saygılarımla….

 

Diğer Burhan SATAR Yazıları