Başkan Püsküllü personeliyle bir araya geldi
Şampiyona ilk tören okulunda yapıldı
Hendek Sanat Merkezi kursları başladı
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ALARM ZİLLERİ!...
Bu yazı 10 Kasım 2013, Pazar 16:44:23 tarihinde eklendi. 1026 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MUHARREM AYI’NIN FAZİLETİ - Burhan SATAR

Bundan önceki yazımızı Muharrem ve aşure üzerinde yazmış idik. Bu yazımız ise Muharrem ayının fazileti hakkında olacaktır.
MUHARREM AYI’NIN FAZİLETİ

Zaman insanın en değerli sermayesidir. Halik Teala'nın yaratmış olduğu en büyük mahlukatın biri zaman diğeri ise mekandır. Mevla’mız: Kün emri celilesi ile yaratmış olduğu kainat nizamını bu iki şey üzerinde kurmuştur. Zamanlar, içerisinde bazı hususi fırsatlar vardır ki ihya edicidir. Allah(CC)’ın yarattığı günler, geceler, aylar arasında öyle kıymetli kazanç mevsimleri olur ki; Onları gafletle geçirmek, büyük zararlara ve hasretlere yol açar. Kur' an ve hadis'i nebeviye de kıymetlerine işaret buyurulanlardan (Ramazan, Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep) Müminlerce ganimet ve fırsat bilinecek kıymetli zaman dilimleridir. İşte İçinde bulunduğumuz Muharrem, ilahi bir aydır. İman takviminin yılbaşısını teşkil eden bir kıymettir.

Fakat maalesef birçok müminin gaflet gölgesi altında, televizyon başlarında, abur cubur maleyani şeyleri seyretmekle geçirdikleri bu ay umumi bir hicran ve nisyana uğratılmıştır. Halbuki, Muharrem İlahi feyzi bereketin başlangıcı; Manevi saadet ve inkişafların kaynağıdır.

Zilhicce ayın da cereyan eden hac ibadeti ile pek hayırlı bir kazanca mazhar olan Müminler;(Mekke-Medine.) gibi mübarek iki mekan da en kutsi makamlarda birleşip ilahi Neşe’ler içinde kaynaştıktan sonra, Muharremle taze bir iman hayatına girmiş oluyorlar. Bu ayda ,her İslam memleketi, Hicaz' a giden hacıların avdeti ile bir cennet bahçesi haline gelmiş bulunmaktadır. Bilhassa bizim milletimiz, her sene kabarık ve olgun bir kafilesi ile nur'a nur bir saadet iklimine dönmektedir. Böyle manevi kıymetlerle, ruhani neşelerle İslami yeni yılımıza başlamış oluyoruz Zilhicce ve Muharrem'in hususiyle ilk on günleri pek feyizlidir.

Değerli okuyucularımız izninizle buracıkta, Hindili, İçkili mezeli, sazlı, sözlü, süslü çam fidanları ile; Hristiyanlara taş çıkartacak derecede miladi yılbaşına rağbet eden, gaflet saksını bazı Müslümanları birkaç sözle ikaz etmek istiyorum.

Müminler! Sakın dünya; Ebedi ve sermedi mutluluklardan mahrum etmesin, iyi bilin
ki; Günleri ve geceleri Yaratan; Ayları yenileyen Halik-ı azim; Sizi, zorlu bir gün olan ahirette
toplayacak. Ömrünüzün, İhsan buyurduğu nimetlerin hesabını soracak. Gafletlerin acı
neticeleri ile karşılaşacaksınız. Dünya körlüğünün, ahiret mahrumiyeti acıdır. Dini neşelerden uzak kalanların, hayat ve ölüm darlığına düşeceklerini, Kur'an-ı Kerim haber vermiştir.
Dünya hadiseleri ibretlidir; Hadiseler müminler için uyarıcı olmalıdır. Burada açılmayan
gözler, ölüm ağırlığı altında hayırlı bir gece geçireceklerini, mutlu bir sabaha kavuşacaklarını
zannetmesinler Onlara ahiret ufukları, cehennem kızıllığından başka bir renk gösterecek
değildir.

 

Gelecek sayıda Adab-ı muaşeret konulu yazımızda buluşmak ümidi ile hoşçakalın.

                                                                                                                                                           

                                                                                                                                                            Burhan Satar

Diğer Burhan SATAR Yazıları