CHP’nin Hendek Kongresi de 2 Aralık’ta
ULUSLAR ARASI KARATE TURNUVASINDAN HABER VAR
Şampiyonlarımızı bağrımıza bastık
Geleceğin Şampiyonlarını Yetiştiriyoruz
Bu yazı tarihinde eklendi. 89622 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KAÇAK ELEKTRİĞİN FATURASI DÜRÜST VATANDAŞA - Kenan Certel

KAÇAK ELEKTRİĞİN FATURASI DÜRÜST VATANDAŞA

TEDAŞ  elektrik faturalarını tahsil etmede aslan gibi maşallah. Günü 3 gün geçmiş olan elektrik faturaları için ekiplerini seferber ederek kesim emri veriyor.


Elektriğini kesmeye gelen vatandaşlarla büyük sorunlar yaşayan kesim ekipleri gördükleri tepki karşısında dönüp başka adrese girmek zorunda kalıyor. Tabi bu arada sesi çıkmayan vatandaşın elektriği kesiliyor. Bu vatandaşlar faturanın yanında açma ücretini de ödüyor. Yani TEDAŞ borcunu ödemeyen vatandaşlara göz açtırmıyor.


Bu uygulama bütün Türkiye’de böyle mi oluyor derseniz. Buna cevabımız kocaman bir hayır olacak.


Bir vatandaşımız bu konuda geniş bir araştırma yapmış ve bunu bizimle paylaşmak istemiş. Okuyunca küçük dilimizi yutacak gibi olduk. Siz okuyucularımızın da bilgi sahibi olmasını istedik; Bakın TEDAŞ ülkemizde Batı’da başka, Güney Doğu’da başka uygulamayı nasıl yapıyormuş.


”TEDAŞ, 156.901.365.217   kilowat saat enerji satışı yapıyor, buna karşılık, sadece 134.359.839.244 lük bölümün tahsilâtını yapabiliyormuş.
Haberin detayında, iller itibariyle bakıldığında, kaçak elektrik kullanımında ilk ve son 5 ile bakıldığında ilginç bir durum ortaya çıkıyor.


Yıllardır bildiğimiz, sürekli okuduğumuz bu haberin nesi ilgini çekti diye düşünebilirsiniz?
Hemen baştan onu belirteyim.

Hiç kaçağın olmadığı, Denizli gibi bir sanayi kentinin nüfusu 955.000’dir.. Buna
karşılık sanayinin olmadığı Mardin’in nüfusu ise 750.000’dir. Sanayisi olmayan,
nüfusu 200.000 daha düşük Mardin’de tüketilen elektrik miktarı, Denizli’nin iki
katından bile fazladır.


İşte konuyu ilginç kılan budur. Daha az kişiyle, sanayide kullanmadan bu kadar
elektrik nasıl tüketilir?


Saydığım ve devamını tahmin edebileceğiniz illerde, devlet daireleri, okullar, lojmanlar, askeri birlikler gibi yerler liste dışı bırakıldığında kaçak kullanım oranının %99 civarında olduğu yetkililer tarafından ifade edilmektedir.

2007 verilerine göre elektrikteki kaybın faturası 2,2 milyar TL’dir.

Konuyu araştırınca, okuduklarıma inanamadım. Bizzat yetkililerin ifadelerine göre, kaçak elektrik konusundaki girişimcilik, teknik beceri, zekâ kullanımı üst seviyede.

Altında role bulunan fayansa dokunarak devreye giren sistem yapmışlar. Ekip geldiğinde fayansa dokununca kaçak, ekip gittikten sonra dokunulunca ise yasal bağlantı devre dışı kalıyormuş.

Fotoğraf ya da röntgen filminden bir parçayı, sayacın arka kısmından içeri geçirerek numaratörün ilerlemesini engelliyorlarmış.

Ampul sıkıştırılıp yanınca sayaçtan geçen enerji, gevşetilince kaçak kullanım hattı devreye giriyormuş.

Sayacın üst kısmını matkapla delen bazı vatandaşlar ise bağladıkları iple toplu iğneyi sayacın içine sarkıtarak, sayaç içerisindeki klipsi devre dışı bırakıyorlarmış.

Tamam, iyi hoş, bu kadar çaba sarf ederek kaçırıyorlar elektriği de, bizim soru halen cevap bulmadı.

Kaçırdıkları elektriği ne yapıyorlar?
Harp olur, darp olur yastık altında dursun deyip bir kenara koyamazsın.
Kesilir mesilir neme lazım diyerek stoklayamazsın.
Nasılsa bedava deyip konu komşuya dağıtamazsın.
 Eee ne yaparsın o zaman?
İşte tespit edilmiş bazı kaçak kullanım yolları.

Bir köy evinde bulunan tandırın içerisi rezistans döşenerek ısıtılmaktaymış ve köyün ekmekleri bu tandırda pişiriliyormuş.
İnanması zor ama kuyuya sistem kurup, suyu sürekli sıcak tutuyorlarmış.

Başka bir köyde yapılan denetimlerde ise vatandaşın duvarların içine rezistans döşeterek, evini duvardan ısıttığı tespit edilmiş.
En sık karşılaşılan yöntemlerden birisi, bildiğiniz yaylı yatakları evin tavanına asıp elektrik veriyorlarmış. Ev sıcacık oluyormuş. Hatta abartıp hayvanlarının konforunu bile gözetmişler.
Bu sistemi ahırlarına bile koymuşlar.
Öngörülebilir diğer bir kullanım alanı ise, elektrikle çalışan cihazların rağbet görmesi.
Yemekler elektrikle pişiriliyor. Su elektrikle ısıtılıyor.. Çok sayıda evde klima mevcut.
Evlerde yoğurt yapma makinesinden, yumurta kaynatma makinesine kadar envai çeşit elektrikli cihazla karşılaşmanız mümkün.

Ya, insanlar zaten mağdur, birde sen niye uğraşıyorsun? Adamların o kadarcık lüksü olsun diyebilirsiniz.

İyi dediniz, hoş dediniz ama, TCK Madde 142 öyle demiyor. Yasa buna nitelikli hırsızlık diyor ve 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ön görüyor.

Eee   tabi birde benim vicdanımla, cüzdanım öyle demiyor. Dürüst vatandaş olmanın cezasını % 16 fazla fatura ödeyerek çekmek istemiyor.”


Gördüğünüz gibi sadece bu konu değil daha bir çok konuda devlete olan borcunu zamanında ödeyen dürüst vatandaş eziliyor, haksızlığa uğruyor. Borçlarını ödemeyen  büyük bir kesim yıllar sonra affa uğruyor.  Bunu da ülkeyi doğru dürüst idare edemeyen hükümetler yapıyor.


Her halde dürüst vatandaşını enayi yerine koyan  başka bir ülke yoktur. Ben duymadım bilmem duyanınız var mı?

mücahit - 2017-03-29 22:43:05

çok haklısınız Kenan hocam. hakka günaha girmek istemiyorsak kaçak kullanmayalım, yine dinimiz üzerinden soysunlar bizi. kimi kime şikayet edeceğiz ki. adamların kaçak kullandığını tespit etseler bile müdahale edemiyorlar. yine bütün yükü biz vatanseverler çekiyoruz.

ERHAN SEZİNCE - 2013-08-21 10:47:23
Kenan beyin bu açıklamasına tamamen katılıyorum,ülkenin bir yanında bedava elektrikle fırında ekmek yapılırken diğer yanında 3 gün geçti diye elektriği kesiliyor,bu kesip açma işlemininde ayrıca birçok önemkli sakıncaları olduğunu biliyormuydunuz örneğin elektrik saatinin elektrik kablosunun tutan vidaların gevşetilmesi ve kablonun çıkarılması,sonrada ödeme hitamında yerine takılması işlemi bir süre sonra sayaçta arızalara neden olmaktadır,dahada önemlisi ağır hastası yada elektrik enerjisi ile çalışmakta olan sağlık gereçleri kullanan bazı vatandaşlar sessizce kesilen elektriği yüzünden hayati tehlikeye maruz kalmaktadır,burada vurgulamak istediğim konu şudur hiçbir elektrik borcu olmayan bir vatandaşın bile herhangi bir sebeple (hastalık,tatil vs.) ödemesini aksatması durumunda birkaç gün içinde enerjisi kesilmektedir,kişi evine döndüğünde kapanan buzdolabı nedniyle kokuşmuş yiyeceklerini atmak zorunda kalmaktadır.oysa bu kesimin en az 3 ödenmemiş faturası olana uygulanması gerekir.Tedaşın bu uygulamayı acilen değiştirmesi gereklidir.Saygılarımla.
Şükrü Birinci - 2013-07-15 15:40:19
Çok doğru bir tespit yıllardan beridir bu sıkıntı var ama kimsenin sesi çıkmıyor yapanın yanına kar kalan bir zihniyet ama maalesef bu vatandaşı koyun yerine koymak başlı başına bir suç değilmidir adam öldürsün dolandırıcılık yaparsın kamu malına zarar verirsin devletine el kaldırırsın o kadar katliam yaparsın bunlar bir şekilde suçlu sayılmazlar ama garibanın biri açlıktan bir ekmek çalsa suç işlese karnını doyurabilmek için fakat cezalar ne yazıktırki böyle vatandaşlara göre uyarlanmış daha bunun gibi çok örnek var ama yazıya dökmek bile içimden gelmiyor insanlığımdan utanıyorum böyle şeyleri yaşamaktan görmekten
Diğer Kenan Certel Yazıları